Пређи на главни садржај

Bronchicum pomaže u iskašljavanju


Tokom zimskog perioda godine vrlo često su deca, ali i odrasli izloženi učestalim respiratornim infekcijama koje su gotovo uvek praćene kašljem. Kašalj kao jedan od simptoma bolesti ume da bude uporan i neprijatan, da nas ometa u našim aktivnostima tokom dana, ali i da remeti san noću.
Kašalj je, inače, prirodan , pozitivan, odbrambeni mehanizam našeg organizma i simptom koji upozorava na mnoge bolesti-bezazlene prehlade, ali i ostale bolesti kao što su grip, upala pluća, bronhitis, astma i druge. Uloga kašlja je i čišćenje disajnih puteva od sekreta i stranih tela. 

Kako razlikovati kašalj? 

Postoje dve vrste kašlja: 

1. Suv ili neproduktivan kašalj, kada se ne iskašljava sadržaj tj. sekret. 

2. Zreo ili produktivan kašalj kada se prilikom kašljanja iskašljava sekret. Takav kašalj ima zaštitnu ulogu jer se sa sekretom iskašljavaju i uzročnici kašlja. 

Kao što smo rekli, kašalj se javlja kod dece, tako i kod odraslih i stoga je neophodno tretirati ga na način koji je najbolje prilagođen za svaku od grupa obolelih. 

Tradicionalni biljni lek za iskašljavanje- Bronchicum u svom sastavu ima ekstrakte biljaka pitome majčine dušice (timijan) i jagorčevine koje imaju dokazana dejstva koja olakšavaju iskašljavanje kod zrelog, odnosno produktivnog kašlje, ali imaju i antimikrobno i sekretolitičko dejstvo čime se smiruje zapaljenje disajnih puteva. 

Bronchicum, biljni lek se nalazi u tri oblika i među retkima je registrovan kao lek: 

- sirup koji sadrži tečni ekstrakt timijana (pitoma majčina dušica), pretežno namenjen deci starijoj od godinu dana, ali i odraslima. 

- eliksir koji sadrži tečni ekstrakt timijana i jagorčevine zbog kojih je pogodan za odrasle, ali ga mogu koristiti i deca. 

- pastile koje su u obliku lozengi za lagano otapanje u ustima i koje takođe sadrže tečni ekstrakt timijana. Namenjene su deci starijoj od 12 godina i odraslima. 

Lek je dostupan u svim apotekama bez lekarskog recepta. 

Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo! O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na lek, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom. 

Izvori: 

- Bronchicum eliksir S,sažetak karakteristika leka,novembar 2007. 50 mg/g + 25 mg/ g 130 g: 1480/2007/12 10.07.2007.
- Bronchicum sirup S,sažetak karakteristika leka,novembar 2007. 150 mg/ml 100 ml: 1481/2007/12 10.07.2007.
- Bronchicum pastile S,sažetak karakteristika leka,decembar 2008. 20 pastila 2877/2007/12 21.11.2007.
- Farmakologija, 22 izdanje, Beograd 2008god.
- Vladislav M.Varagic Milenko P.Milosevic
- Farmakologija respiratornog trakta pog. 32, str 432
- ekspektoransi,lekovi koj idelju na procese koji pokrecu mukus (mukoknetici, ekspektoransi) str 436



Preuzeto sa: B92

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.