Пређи на главни садржај

Secerna bolest(dijabetes)









Dijabetes (šećerna bolest) je poremećaj metabolizma karakterističan hroničnom hiperglikemijom (povišenim nivoom  šećera u krvi) zbog poremećenog izlučivanja insulina, delovanja insulina ili oboje. 




Što je insulin?

Insulin je hormon od vitalne važnosti koji proizvodi gušterača u beta-stanicama. Insulin ima ulogu ključa za propuštanje šećera (glukoze) u stanice. 
Kod dijabetesa gušterača proizvodi premalo insulina da bi omogućila da sav šećer koji unesemo hranom iz krvi pređe u mišiće i druge stanice koje proizvode energiju. Ako šećer ne može ući u stanice i biti iskorišten nakuplja se u krvi. Zato je osnovno značenje dijabetesa povišen šećer u krvi koji dugoročno uzrokuje oštećenja na očima, živcima, bubrezima i krvnim sudovima koja nazivamo hronične komplikacije šećerne bolesti. 




Kako djeluje insulin?


Da bi ljudsko telolo normalno funkcionisalo potrebna mu je energija. Za proizvodnju energije telu je potrebna hrana. Energiju ljudsko telo proizvodi u stanicama. 
Za stvaranje energije tijelu su potrebni sledeći sastojci hrane : ugljeni hidrati, masti i belančevine (proteini). 
Ugljeno hidrati su najbolji izvor energije za ljudsko telo. U ugljeno hidrate ubrajamo skrob(brašno, krompir, riža, voće), šećer i glukozu. 


Glukoza je osnovni izvor energije za ljudsko telo. Glukoza je uskladištena u jetri i mišićima u obliku materije  koju nazivamo glikogen, a koji služi kao "rezerva energije". Glukoza u krv dolazi iz hrane (od ugljeno hidrata) i iz jetre (rezerva glukoze iz glikogena). Osim što skladišti jetra proizvodi male količine glukoze (proces proizvodnje naziva se glukoneogeneza). 
Nakon obroka ugljeno hidrati iz probave ulaze u krv, a putem krvi odlaze do stanica. Neke stanice (mišić i masne stanice) trebaju pomoć da bi primile šećer iz krvi i iskoristile ga za stvaranje energije. Jetra treba pomoć za proces uskladištenja glukoze u glikogen. Insulin služi kao ključ koji otvara vrata stanica i omogućuje šećeru iz krvi da uđe u stanicu. Stanica iz šećera proizvodi energiju za svoj rad. To smanjuje šećer u krvi i vraća ga u normalu. 




Koji faktori i kako utiču na glukozu u krvi? 


Hrana (ugljeno hidrati) podiže nivo  glukoze u krvi 
Fizička aktivnost snižava nivo glukoze u krvi 
Stres može podići nivo  glukoze u krvi 
Alkohol snižava nivo glukoze u krvi 



Što znači riječ dijabetes?

Medicinski naziv za šećernu bolest je "diabetes mellitus". Termin "diabetes" znači preterano mokrenje, a riječ "mellitus" znači med. U prošlosti su lekari  dijagnostikovali  dijabetes probajući pacijentov urin. Sladak ukus urina potvrđivao je dijagnozu



Simptomi dijabetesa

često i obilno mokrenje 
žeđ 
glad 
gubitak na težini 
umor/slabost 
zamagljen vid 





Tipovi dijabetesa 

Postoje dve glavne kategorije dijabetesa: 

Dijabetes tip 1
se javlja u detinjstvu ili mladosti i insulin je neophodan u lečenju. Izazvan je samim imunim sastavom tela koji uništava stanice gušterače koje proizvode insulin (beta stanice). 

Dijabetes tipa 2
se obično polako razvija kod odraslih. Napreduje s vremenom. U početku se može lečiti dijetom i vežbama, a u kasnijoj fazi bolesti potrebno je uvesti u lečenje tablete te insulin. 

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.