Пређи на главни садржај

Očistite organizam


Glina se koristi u lečenju mnogih bolesti – od arterioskleroze i anemije, preko oboljenja disajnih puteva, do promena na koži. Omogućava bolje iskorišćavanje hrane, snabdeva ćelije mineralima i životnom energijom.


shutterstock 10617622 Očistite organizam
Poznato je od davnina da glina ima isceljujuće i smirujuće dejstvo. Spektar njenog lečenja je ogroman i koristi se kod opekotina, artritisa, sinusitisa, cista na jajniku, upale uha, zanoktica, čira, lečenju preloma, tuberkuloze, ublažavanju temperature i stresa. Primenjuje se u lečenju od tuberkuloze, a upotrebljava se i kao sredstvo za dezinfekciju i opekotine prvog i trećeg stepena.

Protiv upale grla


Stavite dve kašičice gline u čašu slane vode, u koju ste kanuli kap-dve ulja ruzmarina ili lavande. Grgoljite nekoliko puta na dan sve dok upala grla ne popusti. Prehladu, polensku groznicu i upalu sinusa lečite ispiranjem nosa glinenom vodom (razmutite kašičicu gline u prahu u šoljici vode). Jednom, dva ili tri puta dišite u glinenoj vodi: uronite nos u vodu, zatvorite jednu nozdrvu prstom. Dišite lagano da biste ušmrkali što više vode; malo može otići i u grlo. Ponovite pet do šest puta sa svakom nozdrvom, a na kraju ukapajte nekoliko kapi limunovog soka u svaku nozdrvu.

Kura čišćenja


Glina se proizvodi u granulama ili finom prahu. Iz nje mora da bude odstranjen pesak. Za terapiju se uzima rastvor, i to jedna kašičica gline u prahu u pola litra vode, bez mešanja, koji odstoji tokom noći. Pije se sledećim redosledom:
- Prva nedelja – ujutro, na prazan stomak, pijte glinu ne mešajući je (ostavite talog na dnu čaše).
- Druga nedelja – ujutro na prazan stomak pijte glinenu vodu koju ste prethodno promešali drvenom kašikom i ostavili da malo odstoji.
- Treća nedelja – pošto ste promešali rastvor gline u vodi drvenom kašikom, popijte ga odmah, na prazan stomak.
Prva kura glinom trebalo bi da traje tri nedelje. Pauzirajte nedelju dana, pa započnite drugu kuru glinom, a potom ih primenjujte u vreme smene godišnjih doba.

Lekovita dejstva gline
- Poboljšava varenje i rad creva.
- Rešava probleme sa konstipacijom i prolivom.
- Uklanja čireve.
- Povećava fizičku energiju.
- Smanjuje bolove.
- Čisti kožu pa se upotrebljava i kao maska za lice.
- Poboljšava vid.
- Pomaže rast i obnavljanje tkiva.
- Čisti od toksina koje smo uneli hranom ili iz okoline.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.