Пређи на главни садржај

Magični pasulj

Neizbežan u posnoj ishrani i na slavskoj trpezi, pasulj je mnogo više od ukusnog zalogaja. Snižava nivo holesterola, reguliše nivo šećera u krvi i lučenje insulina, podstiče varenje, a rezultati novih ispitivanja pokazuju i da štiti od raka.

Pasulj je zaista magična hrana. Snižava nivo holesterola, reguliše nivo šećera u krvi i lučenje insulina, poboljšava rad creva, a rezultati novih ispitivanja pokazuju i da štiti od raka.



Ukoliko želite da povećate unos vlakana, proteina i antioksidantnih materija, bez ikakve dileme, većina nutricionista će vam preporučiti proizvode od celog zrna raznih žitarica, što više svežeg voća i povrća i pasulj.
Rezultati brojnih istraživanja potvrdili su da postoji veza između zastupljenosti pasulja na trpezi i manje sklonosti ka bolestima srca, dijabetesu tipa 2 i povišenom krvnom pritisku.
Skup fitojedinjenja karakterističan za ovo mahunasto povrće pokazao se kao odlična zaštita od malignih „aktivnosti" na ćelijskom nivou zahvaljujući sposobnosti da sprečava razmnožavanje ćelija raka, naročito dojke i debelog creva.



Istraživači Škole za javno zdravlje u Harvardu zaključili su da žene koje unose pasulj najmanje dva puta sedmično i do 24 odsto su manje izložene riziku od raka dojke.
Bogata antioksidantima, zrna pasulja mogu pomoći organizmu u borbi protiv procesa oksidacije i štete koju nanose slobodni radikali.
Osim već pomenutih vlakana koja pospešuju varenje, ukusna jela od pasulja su odličan izvor gvožđa i proteina.
Tajno oružje pasulja je i aminokiselina triptofan, materiju koja učestvuje u regulaciji apetita, pomaže da lakše zaspimo i popravlja raspoloženje.





Neke vrste tog povrća obiluju folatima pa se njihovim čestim unosom čuvamo od bolesti srca.
Kalijum, magnezijum, vitamini B1, B2 i K, takođe, se nalaze na spisku važnih sastojaka koji pasulj čine veoma poželjnom namirnicom.
U kineskoj tradicionalnoj medicini jedan od obaveznih sastojaka raznih lekovitih smeša bio je pasulj, a najviše je korišćen za lečenje trovanja, povišenog krvnog pritiska, dijareje, kamena u bubregu, pa i alkoholizma.


Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.