Пређи на главни садржај

Kupke za osetljive ruke


Blagotvorna vlažnost
Štetni uticaji iz naše okoline, kao što su hladnoća, visoke temperature i razna hemijska sredstva koja se koriste u domaćinstvu, isušuju kožu ruku čineći je grubom i ispucalom. Idealna nega za takvu kožu jeste hidratantni tretman
Na nedostatak vlažnosti reaguje ceo organizam, uključujući i kožu. Ukoliko joj nedostaje vlažnosti, koža gubi elastičnost, postaje suva, slabi joj odbrambeni mehanizam i – postaje naborana. Pošto nije uvek lako sačuvati ruke od štetnih spoljašnjih uticaja, stručnjaci preporučuju redovnu negu – i kod kuće i u salonu. U modernoj kozmetici sve je važnija upotreba hidratantih preparata za ruke.
Pored sastojaka za koje je odavno dokazano da imaju hidratantna svojstva, poput ši butera i uree, kozmetičkoj industriji postaju sve interesantniji i ekstrakti pojednih biljaka koje nisu toliko poznate. Zahvaljujući uslovima ekstremne suše u kojima rastu, neke biljke razvile su mehanizme kojima prkose prirodnim zakonima. One bez problema podnose duge sušne periode, jer efikasno koriste takozvane faze vlažnosti.
Ovaj princip delovanja primenjuje se i na ljudskoj koži. Na primer – ekstrakt mirotamnusa dugoročno pospešuje vlažnost kože, a sličan efekat ima i takozvana Imperatova crvena trava. Ovu ukrasnu biljku karakteriše visoka otpornost u ekstremnim klimatskim uslovima, jer je izvorno pustinjskog porekla. Kombinacija kalijuma i specijalnog molekula koja se nalazi u ekstraktu ove biljke ubrzava dotok vode u ćelije i obezbeđuje vlažnost u koži duže od 24 sata.

Priprema tretmana
Kao i za bilo koji drugi spa tretman, i za spa manikir pre svega je potrebna prijatna atmosfera u salonu. Poželjna je tiha muzika za opuštanje, kao i prijatan i diskretan miris osveživača. Naravno, i o muzici i o mirisu u prostoriji trebalo bi se konsultovati sa klijentkinjom.
PostupakKorak 1: Kozmetičarka najpre treba da pripremi toplu kupku za ruke čija temperatura mora da bude prijatna, a za tretman ruku nikad ne bi trebalo da je hladnija od temperature kože. Čak i leti mlaka kupka deluje osvežavajuće. Posuda se napuni tako da ostane mesta za dolivanje vode, a može se dekorisati staklenim kamenjem. Ruke se najpre očiste dezinfekcionom krpom, pa se uklone ostaci laka sa noktiju.

Korak 2: Ruke se potope u kupku. Klijentkinji se preporučuje da se igra kamenjem u vodi, jer ako su ruke u pokretu, optimalnije se raspoređuju aktivne materije i efekat čišćenja se pojačava. Vežba prstiju dodatno opušta i podstiče funkcije kože. Ruke se u vodi drže od pet do 15 minuta, u zavisnosti od toga koliko se brzo koža razmekša. Inače, osim toga što lepo izgleda, drago kamenje ima i energetsko dejstvo na vodu. Voda bi, pod uticajem ovog dragog i poludragog kamenja, trebalo da pređe u kristalni oblik, u kom postoji i u nekim mineralima. Omiljeno kamenje i mešavine za “oživljavanje vode” jesu: tigrovo oko, sodalit, jaspis i ametist.

Korak 3: Prvo se iz kupke izvadi jedna ruka i polako se spusti pored posude. Kozmetičarka na svoje ruke nanese piling (iscedi se količina u veličini badema), pa uzme kllijentkinjinu ruku i ravnomerno ga utrlja. Zatim, vrati ruku u toplu kupku gde  preporučuje klijentkinji igranje kameničićima u posudi. Drugom rukom ponovi se postupak.

Korak 4: Ostatak pilinga nežno se ispere, tako što se ruke prelivaju toplom vodom. Nakon toga, obe ruke uvijaju se u peškir.

Korak 5: Sledi klasični manikir. Nokti se isturpijaju i odstrani se višak zanoktica, pa se na nokte nanese ulje.

Korak 6: Pripremi se hidratantna i osvežavajuća maska za ruke, koja se zatim nežnim pokretima nanese pomoću četkica.

Korak 7: Ruke se pokriju toplom kompresom i ostave se tako desetak minuta. Nakon toga, kompresom se odstrani maska i ruke se nežno osuše mekanim, suvim peškirom.

Korak 8: Nokti se očiste suvom tkaninom od veštačkih vlakana, pa se na njih nanese odgovarajući preparat za negu, u zavisnosti od tipa noktiju.

Korak 9: Ruke zatim treba kratko izmasirati, pomoću male količine losiona.

Korak 10: Na kraju, na ruke se nanosi odgovarajući sprej.

Nakon ovog spa tretmana, koji je veoma prijatan, zahtevna koža ruku dugoročno je hidrirana i može bolje da podnese štetne vremenske uticaje. Kozmetičarka svakako ne treba da zaboravi da nakon tretmana klijentikinji ponudi hidratantne preparate za kućnu negu.


Коментари

Популарни постови са овог блога

Zdravlje na blic: Rozetla

Rozetla (peralgonium graveolens) ili kako botaničari  često kažu „muškatla sa intezivnim mirisom ruže“ , trebalo bi da bude nezaobilazan sastojak svih slatkih zimnica i poslastica poput sutlijaša. Ova biljka je najvažnija tajna bakine kuhinje jer džemovima, kompotima i slatkom,posebno od šljiva, daju nezaboravnu, prepoznatljivu aromu.  Ali listovi rozetle u teglama nisu bili važni samo zbog ukrasa i posebnok ukusa, već i zato što ova biljka pomaže kod boljeg razlaganja šećera. Zato je u narodnoj medicini često preporučuju kao dodatak u terapiji kod dijabetisa,  a uzima se pola lista rozetle pre obroka.

Afrodizijački recepti

Čokolada sa čilijem -100gr čokolade -500ml mleka -2 šipke vanile (rasečene po sredini) -2 kašike meda                                                 -10g mlevenog čilija -2g soli -5dl ruma Dobro zagrejte mleko sa izvađenim semenom vanilei 10minuta ostavite da stoji. Procedite i mleko ponovo ga zagrejte. Dodajte čokoladu i 125ml vode, i uz mešanje rastopite. Dodajte med,so,čili,rum i dobro promešajte. Služi se veoma toplo. Bola od jagoda -300g jagoda -sok od jednog limuna                           -4cl sirupa od nane -kašika sitno seckane nane -350ml piva -flaša kisele vode Jagode očistiti i prepolovite, stavite u jednu lepu posudu ili bokal. Dodajte limunov sok,sirup,listove nane i pivo. Ostavite da stoji 20min u frižideru. Dodajte kiselu vodu. Napomena: Sveže jagode od uzgajuvača imaju dobru aromu,ali divlje još bolju. Voćna salata ˝Kazanova˝                                                                          -2 pomorandže -1 jabuka          

Losos i skuša u borbi protiv postporođajne depresije

Gubitak samopoštovanja, nesigurnost, tuga ređe "napadaju" mlade mame koje su tokom trudnoće jele plavu ribu dva puta nedeljno. Ako vam je riba na meniju tokom trudnoće, imate manju verovatnoću da ćete kasnije patiti od postporođajne depresije, pokazalo je istraživanje Instituta Connecticut. Omega-3 masne kiseline kojima je posebno bogat losos štite od postporođajne tuge. Postnatalna depresija pogađa oko 13 odsto novopečenih majki i u težim slučajevima traje više od godinu dana. Međutim, previše plave ribe u trudnoći može biti loše za razvoj deteta, pa stručnjaci savetuju da se omega-3 masne kiseline kontrolisano unose u organizam. Razlog zbog kojeg bi trudnice trebal kontrolisano da jedu ribu je što ribe bogate omega-3 kiselinama sadrže viši nivo žive. To znači da ribu, kao što je skuša, srdela, losos i pastrmka ne treba jesti više od dva puta nedeljno. Žene nikako ne bi smele da jedu iznutrice bakalara u prva tri meseca trudnoće.